Renovace podlahy dokonale změní každý interiér

Milovníci starých věcí dobře vědí, jak je těžké se s nimi rozloučit. Ne jinak tomu je i v případě s dřevěnou podlahou, která už má něco za sebou. Ovšm není potřeba hned podlahu měnit za novou. Stačí dřevěnou podlahu zrenovovat a podlaha může být opět jako nová. Je také ale nutné vědět, jak o takovou podlahu pečovat. Jen tak vydrží i 100 let.

Renovace parket Praha

Renovace podlahy má své kouzlo.

Dřevěná podlaha jako ozdoba interiéru

Každá podlaha má své kouzlo, ale jejich kol je jasný. Navíc jde o nejzatíženější část domu a tak by každý majitel měl myslet i na to, že podlaha bude hodně zatížená nejen nábytkem, ale může být poškozena mechanickým vlivem, tedy poškrábáním a podobně. Dřevo je dokonalý obnovitelný materiál, který byl jako stavební materiál známý již od nepaměti. Má nenahraditelnou strukturu, je příjemné na dotyk a nádherně voní. Ale dřevo má i své nepřátele.

Voda – dlouhodobý kontakt s vodou a jinými tekutinami může vést k deformaci dřevěných desek. Proto se při čištění dřevěné podlahy musí trochu s vodou šetřit a postačí podlahu setřít jen vlhkým hadříkem. Také není taková podlaha vhodná do koupelny, na chodbu nebo do suterénu, zkrátka tam, kde je vlhko. Pokud dojde ke kontaktu s vodou, je třeba ihned vodu z podlahy setřít. S vlhkostí je také spojena i plíseň a hliloba, takže než se člověk rozhodne pro renovaci podlahy, měl by ji nejdříve vidět odborník. Ten může zjistit, v jakém stavu podlaha je, posoudí situaci a sdělí možné řešení. Písek a další částice mohou nevratně poškrábat dřevo a zničit tak povrchovou úpravu, jakou je lak. Proto je velmi důležité pravidelně vysávat podlahu.

Jak renovace podlahy probíhá

Každá renovace podlahy a zejména té dřevěné, má několik etap. Jako první je potřeba starou podlahu vybrousit. Je k tomu možné použít výkonnou brusku s hrubým brusným kotoučem. Odstraní se tak starý lak a nátěr, dokonce i některé rýhy a škrábance a podlahu také dostane i jiný odstín. Pokud je podlaha opravdu zašlá a nevzhledná, broušení bude jistě důkladnější a dřevěná podlaha díky tomu se může také snížit i o 2 mm. Konečný výsledek ovšem bude jistě dokonalý a toto sbroušení podlahy nebude mít na něj vliv.

Pokud jde například o dřevěnou parketovou podlahu, zde může dojít během let používání k mezerám mezi jednotlivými parketovými dílci, mohou být popraskané a dokonce i nenávratně poškozeny. Tady je zapotřebí šikovné ruce odborníků. Pokud se jedná o několik dílů parket, které je potřeba vyměnit, jednoduše se dají vyloupnout a vyměnit za nové. Podklad samozřejmě musí být očištěný, rovný a hladký. Co se týká mezer, dolíků dírek a prohlubní, tak v takovém případě přichází na řadu tmelení. Speciální podlahářský tmel se nanáší celoplošně nebo jen na postižená místa. Po jeho důkladném zaschnutí přichází na řadu opět broušení, ale tentokrát do hladka. Jakou bude mít v této fázi podlaha strukturu, tak bude vypadat i povrch podlahy, před lakováním.

Lakování nebo olejování

Lakování dřevěných podlah je nejběžnějším způsobem  povrchové úpravy.  A není divu, lakované podlahy mají dlouhou životnost a laky na podlahu jsou tak vynikající povrchovou ochranu před různými druhy poškození. Tyto laky chrání podlahu nejen před mechanickým poškozením, ale také proti vlhkosti, změně barvy a účinkům chemikálií.